Fotbal potřebuje změnu pravidel stejně jako ryba čerstvou vodu

11. 07. 2019 0:49:23
Začíná další fotbalová sezona, všichni fandové se na ni moc těšíme, jen máme obavy, že víc jak o sport tam půjde o „šachy“, které budou provádět funkcionáři, rozhodčí nebo samotní hráči.

Já osobně se těším z toho, že už konečně došlo k úpravě některých pravidel, která byla skutečně zastaralá a úrovni hry nepomáhala. Nedá se všechno změnit hned, a proto bych rád touto cestou navrhl, co bude třeba ještě v budoucnu dořešit, aby lidé neodcházeli ze zápasů otráveni.

1. Myslím si, že nejožehavějším problémem současného fotbalu je otázka ofsajdu. Už jej nedokáže objektivně posoudit ani pomezní rozhodčí, a tak se přizvala na pomoc technika – video. V mnoha případech je skutečně problematické objektivně posoudit, zda šlo či nešlo o ofsajd. A zde se už nejedná jen o otázku ofsajdu, ale i regulérně dosažené branky a tím často celého výsledku. Myslím, že by nebylo nad věcí zamyslet se, zda toto pravidlo ještě má platit a pokud ano, velmi ho zjednodušit. Nic takového už neplatí v hokeji, basketbale ani házené. Myslím, že je jen otázkou času, kdy ofsajd přestane být porušením pravidel. Já bych osobně doporučil, aby se pískal jen při přechodu z jedné poloviny hřiště na druhou, pokud by se míč dostal na soupeřovu polovinu, už by k ofsajdu nemohlo dojít. Pískat ofsajd po rohovém kopu je skutečně už k zaplakání. Gólů už moc nepadá, tak by to zvýšilo atraktivitu.

2. Posuzování sporných situací přes obrazovku, to je myslím dobrá věc, jen to zdržuje. Protože se zde jedná o několik minut, bylo by dobré v takových situacích zastavovat čas. Dělá se to tak i u jiných kolektivních sportů, proto třeba urychleně zavést. Zabránilo by se tak zvyšování nervozity na stadionu hlavně na konci utkání.

3. Pokutový kop – končí kopem, tedy bez dorážení. Že na to ještě nikdo nepřišel, to se divím. Bylo by to spravedlivější a rychlejší, protože by se hráči nemuseli stavět k případné dorážce za šestnáctkou.

4. Střídání hráčů - toto udělalo skutečně z fotbalu férový fotbal, protože zranění hráči mohou být nahrazeni jinými hráči. Dřív to tak prostě nebylo. Je jen s podivem, že nikoho nenapadlo, že to povede k různým tahanicím hlavně na konci zápasu a proto, aby se tohoto nemohlo zneužívat, střídání by mělo být povoleno jen do 90té minuty, tedy ne v nastaveném čase. Pryč se spekulanty.

5. Rozhodčí stále nestíhají hráčům ne v pohybu, ale v posuzování různých nafilmovaných pádů a to hlavně v šestnáctce. Moc si cením především ty rozhodčí, kteří dokážou rozdávat za takové pády žluté karty a s takovými hráči se prostě nemazlí.

6. Posuzování hraní rukou - to je skutečně problém. Dnes se za ruku už považuje i rameno, jak jsem zjistil z některých zápasů. Přestupkem na pokutový kop by mělo být jen úmyslné nebo vědomé hraní rukou nebo vědomé zamezení pohybu míče. V žádném případě by se za porušení pravidel nemělo posuzovat nastřelení ruky kterýmkoli hráčem. Logiku to určitě má, protože hráči bez ruky na světě neexistují, že jo.

7. Trenéři a jejich organizování hry během zápasu. To je přímo katastrofa. Každý trenér by měl veškeré informace hráčům předat před utkáním a v průběhu přestávky. Organizování hry od postranní čáry považuji za nesmysl. Jednak tímto způsobem trenér hráče znervózňuje, hráči ho stejně nemohou nějak registrovat a plnit jeho představy a u té čáry vypadá takový trenér jako šašek, který neví, co chce, jen cosi vykřikuje.

Tak to by bylo pár pravidel, která bude třeba v budoucnu ještě prosadit.

Teď pár slov o funkcionářích. Na světě jsou kluby bohaté a méně bohaté. Pokud se kluby k bohatství propracovaly poctivou činností, bylo by jaksi všechno v pořádku. Fotbal a ekonomika jsou si v něčem podobny. V ekonomice platí, že zde může dojít k určitému ochromení vývoje a to ve dvou případech. Jednak pokud stát začne příliš investovat a potom, pokud přijde k nějaké velké vlně soukromých zahraničních investic. A něco podobného se právě začalo dít před několika lety v Evropě. Některé kluby koupili bohatí lidé z různých končin světa, zřejmě, aby se zviditelnili, udělali si reklamu nebo možná, aby se stali ještě více známými osobami. To by mohlo být v pořádku, jenomže oni do toho fotbalu přinesli chaos. Ten spočívá v přemrštěných cenách za nákupy hráčů a v jejich odměňování. Že tento vývoj některé kluby neunesou, je snad každému jasné. Že to neprospěje fotbalu, to si mnozí ještě neuvědomují, ale brzy tomu tak bude. Už přišly první vlny, které některé kluby finančně smetly, přicházejí další vlny a budou přicházet další a stále větší vlny, které formou peněz budou přinášet fotbalu více zkázy než užitku. Jak fotbalu pomoci, aby ho peníze příliš nezkazily, to skutečně nevím, ale k určitému omezení bude muset přijít. Ideálem by bylo, kdyby ti bohatí dokázali pomáhat těm chudým ve vlastních zemích a teprve potom investovali, možná lépe řečeno, vyhazovali peníze přes fotbal. No uvidíme, snad někdy svět dostane rozum.

Autor: Jan Lunga | čtvrtek 11.7.2019 0:49 | karma článku: 9.98 | přečteno: 306x

Další články blogera

Jan Lunga

Pane prezidente Zemane, měl byste konečně vystoupit v případu pana Babiše

Bez ohledu na to, jak skončí dnešní hlasování o důvěře k vládě České republiky, měl by se k tomuto problému jasně vyjádřit současný prezident. Chce to oprostit se od určitých frází a otevřeně lidem říci, jak to je.

26.6.2019 v 13:42 | Karma článku: 15.71 | Přečteno: 607 | Diskuse

Jan Lunga

Jak rychle zbohatnout a přitom ještě udělat dobrý skutek

Před několika dny jsem se vrátil z poznávací cesty dvou bývalých sovětských republik – z Gruzie a Arménie a rád bych vám touto cestou o nich podal svědectví a snad i určitá doporučení

18.6.2019 v 10:58 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 914 | Diskuse

Jan Lunga

V Česku je moc dobře, lidé už nechtějí peníze ani zadarmo

Všichni, kteří u vás zazvoní, nejsou darebáci, kteří chtějí zneužít vaší důvěryhodnost. Jsou takoví, kteří rozdávají dárky i v létě. Máme ale problém najít někoho, kdo peníze nebo dárek přijme.

8.10.2018 v 12:15 | Karma článku: 15.10 | Přečteno: 1707 | Diskuse

Další články z rubriky Sport

Michal Konečný

Teorie poněkud ulítlá.

Zástupy hlupáků věří nejrůznějším konspiračním teoriím. Od vypouštění chemitrails přes informaci, že newyorská dvojčata odpálila CIA, až třeba po přistání na Měsíci, realizované v holywoodském ateliéru.

19.8.2019 v 6:49 | Karma článku: 10.15 | Přečteno: 195 | Diskuse

Dalibor Kurbel

EL: Česká ostuda, baltská senzace a hořkosladké vítězství Linfield FC

Včerejší zápasy třetího předkola Evropské ligy UEFA přinesly několik zajímavých resultátů, po kterých zaplesalo nejedno srdce fotbalového fanouška. Vyjma toho českého. A právem.

16.8.2019 v 13:15 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 238 | Diskuse

Petr Bajnar

Pele: zrození legendy

Před několika dny jsem na jedné televizní stanici zhlédl životopisný film o nejslavnějším fotbalovém hráči všech dob, o legendárním Pele.

16.8.2019 v 10:50 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 220 | Diskuse

Dana Emingerová

Muž, který umí přelstít gravitaci

Adam Ondra se stal potřetí mistrem světa v japonském Hačiódži v lezení na obtížnost. Přejeme mu, aby zlatou pouť po skále v Japonsku podnikl i příští rok, kdy bude lezení poprvé olympijskou disciplínou.

15.8.2019 v 23:49 | Karma článku: 20.19 | Přečteno: 336 | Diskuse

Dalibor Kurbel

Levičáci nám kradou fotbal. UEFA dělá mrtvého brouka

Fotbal mě zajímal již odmala. Stejně jako další miliony lidí. V určitý okamžik pak nastal zlom, který z oblíbené kratochvíle všedního života přiměl chápat pojetí fotbalu i jinak, než sportovně. Stal se nástrojem politikaření.

13.8.2019 v 16:24 | Karma článku: 18.94 | Přečteno: 485 | Diskuse
Počet článků 68 Celková karma 15.00 Průměrná čtenost 1468

Je mi něco přes 60 let, ekonom, Hodonín. Ve volných chvílích se věnuji různým analýzám ať ekonomickým, sportovním, ale i společenským. Mým cílem není jen kritizovat, ale především hledat cesty, jak a čím věci vylepšit.

lunga.jan@gmail.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

více

Najdete na iDNES.cz