Proč nevolit prezidenta ze 3 kandidátů?

I u nás se blíží termín prezidentských voleb, proto bych rád poukázal na určitý nedostatek, který je s tím zatím spojen.

Rád bych upozornil na všeobecnou nedokonalost systému prezidentských voleb a to v druhém kole. Současná doba se vyznačuje tím, že stále více lidí je s něčím nespokojeno. S čím, to napíši v připravovaném článku, který brzy uveřejním.  Protože se do nepříjemné životní situace dostává stále více lidí i ve vyspělých kapitalistických zemích, nabývají na významu hlasy extremistů, kteří slibují i věci nesplnitelné nebo něco, co místo k pokroku povede ke zpomalení vývoje a k určité izolaci společnosti. Tyto názorové směry označujeme jako extrémy, příznivců těchto názorových extrémů přibývá, ale mají jednu velkou slabinu, že táhnou různými směry, takže výsledný efekt je zatím neutrální.  Jen pro připomenutí uvádím, že se např. jedná o Francii, Nizozemí, Rakousko, ale i USA. Mimo USA se takoví kandidáti zatím neprosadili, ale může tomu už být za pár let.

Podívejme se na výsledky posledních voleb ve Francii. Tam 1. kolo dopadlo následovně:

Macron (En Marche) 24%, Le Penová (Národní fronta) 21 %, Fillon (Republikáni) 20 %, Mélenchon (Nepodajná Franci) 19,6 %. Zbývající měli pod 7 %.

Koho by Francouzi volili ve 2 kole, pokud by na prvních dvou místech skončili extrémisté? Nebo si na stejnou odpověď položme otázku jinak. Proč nemá být druhé kolo volbou mezi dvěma osobami, ale hlasováním mezi někým, koho v žádném případě nechci a tím druhým, komu hlas musím dát i přesto, že je mi nesympatický? Proč se mám rozhododovat jen mezi dvěma extrémy, když existuje i normální kandidát? Aby bylo možné se vyvarovat této nepříjemné volební situace, proto navrhuji, aby naši poslanci a senátoři popřemýšleli o možné úpravě Ústavy, která by mohla mít tuto podobu:

„Pokud v 1. kole voleb získá více jak 18 % hlasů (může být i 20 nebo 16 %) více kandidátů, potom do druhého kola postoupí první tři kandidáti. Druhé kolo potom proběhne tak, že každý volič bude mít k dispozici 3 hlasy (3 křížky na volebním lístku), které může rozdělit dle svého uvážení, ale jen tak, že jednomu kandidátu dá maximálně 2 hlasy. „

Přeloženo do srozumitelné řeči to znamená, že jednomu dáte 2 křížky, druhému 1 křížek a třetímu nic nebo jen jednomu dáte 2 křížky nebo dvěma dáte po jednom křížku. Tímto systémem by se měla zabezpečit názorová objektivita společnosti a zvítězit by měl ten z kandidátů, který má skutečně důvěru u většiny společnosti.  Tak by se např. mohlo stát, že ve Francii by zvítězil až třetí v pořadí Fillon, který by získal nejvíce hlasů ve 2. kole.

Autor: Jan Lunga | středa 24.5.2017 0:24 | karma článku: 14,70 | přečteno: 628x