Co si myslím o islámu a muslimech?

Dovolím se předložit kratší zamyšlení nad tím, proč islám prochází určitou vnitřní historickou krizí.

Já se přiznám, že to, co se dnes děje nejen v Evropě, ale i v Americe a jiných zemích, což je islámský radikalismus, projevující se různými teroristickými útoky, mě zase až tak moc nepřekvapuje. Nějak jsem něco takového očekával. Vyplývá to z přirozeného vývoje té které společnosti, kde v určité vývojové fázi se něco takového musí určitou formou projevit. Islám je stejně jako křesťanství náboženstvím rozpínavým (na rozdíl třeba od židovského), které má zájem expandovat do co nejvíce zemí světa a získat co nejvíce sympatizantů. Pokud se o to pokouší samotná církev, bylo by to v pořádku, ale pokud se toho chytnou nezkušení a nevzdělaní jedinci, dopadá to tak, jak to dnes pociťují v některých zemích.  Samotný islám má vývojově proti křesťanství vlastně o 6 století méně, nachází se někde v 15. století, tedy v pozdním středověku. Podíváme-li se zpětně na křesťanskou historii, zjistíme, že něco podobného se dělo i za éry našich předků. Tak nějak to začalo v 11. století výboji do přední Asie za křižáckých válek, kdy se křesťanství prosazovalo mečem a bojem.  Z historie, co si pamatuji, tu asi 8. století působila inkvizice, která se všemožně snažila přesvědčit lidi o tom, že jen biblická křesťanská věrouka je správná a pravdivá. Že to odnesly ať už životem nebo vystěhováním tisíce těch, kteří neustoupili ze svého přesvědčení, je nám dost známé z mnoha  knih. V 17. století k tomu v Evropě ještě vypukla třicetiletá válka, která měla silou vyřešit konflikt mezi jednotlivými větvemi křesťanství. Do dnešních dnů se to vlastně nevyřešilo, ale je zde alespoň klid.  Tím chci jen říci, že problémů bylo až až.   

Islám se v současné době dostal do situace, kterou si křesťanství už prošlo.  Žádný křesťan by dnes už nešel bojovat ve jménu Boha.  Bohužel pro islám stále ještě platí, že v mnoha zemích vládnou vysocí představitelé církví a ti prosazují v první řadě poslušnost jim jako zástupcům Boha a teprve potom to ostatní. Islámský svět musí projít reformou, kdy se do popředí dostane ekonomika, vzdělanost, školství, věda a výzkum, prostě pokrok. Až se projeví všeobecná vzdělanost a prosadí pravidla moderního života, potom si budou schopni zvolit své demokratické zástupce do řízení obcí a státu a ti, za podpory televize, rozhlasu, internetu a jiných zdrojů šířících informace, by měli zcivilizovat společnost.  Tento proces v mnoha zemích už započal, ale bude probíhat ještě několika desítek let, než se většina obyvatelstva tomuto vývoji přizpůsobí a přijme ho. Než se moderní myšlení prosadilo v Evropě a církev ustoupila a převzala tu pozici, kterou dnes v Evropě zastává, trvalo to asi 8 století. Dá se proto očekávat, že i islámu bude určitou dobu trvat, než své vnitřní náboženské problémy vyřeší. Nadaní studenti mají možnost daleko rychleji nabýt odborných zkušeností na různých Vysokých školách nejen doma, ale i v zahraničí a to i prostřednictvím médií, takže tento proces navyšování vzdělanosti proběhne určitě rychleji a tak se islám daleko rychleji vymaní ze středověkých poměrů. Dovolím si dokonce předložit určitý odhad délky tohoto vývoje. Za začátek konfliktu bych považoval  11. září 2001 a pád dvojiček  a konec, to je dobu relativního klidu, tak asi za 80 let, tedy dobu 3 pokolení. Chceme-li vše urychlit, mělo by být naší povinností do těchto rozvíjejících se zemí přinést vzdělanost, odbornost a práci, aby lidé měli potřebné sociální zabezpečení, co tvořit, co zdokonalovat a z čeho žít a nemyslet tak na blbosti.

      Jo a ještě jedna věc mi chybí v souvislosti s islámem, jeho válkou a jeho teroristy. Zatím jsem se nikde nedočetl, co po výsleších řekli všichni ti, kteří ve jménu islámu bojovali nebo organizovali nějaké teroristické akce. Je mi jasné, že to bylo ve jménu jejich přesvědčení, ale to samo by nemělo stačit k tomu, aby zabíjeli jiné lidi. Oni zřejmě chtěli na něco upozornit, co se jim buď nelíbí, nebo co není v souladu s jejich náboženským nebo možná jen životním přesvědčením. Proto si dovolím předložit pár myšlenek, které by je mohly k této zákeřné činnosti přivést:

- islám neuznává lichvu (s tím se ale budou muset nějak vyrovnat, bez půjčování peněz svět nemůže existovat),

- islám prosazuje větší péči mladší generace o tu starší přímo v jednotlivých rodinách, což se tu v Evropě už moc nenosí, takže možná řeší svůj vlastní problém kariéra a peníze nebo rodina,

- islám vyžaduje velkou soudržnost mezi lidmi, ale lidé se v Evropě dost uzavírají,

- myslím, že jak u nás Rómové mají značné problémy prosadit se mezi bílými, tak i mnozí Arabi mají problémy prosadit se ve společnosti bílých, dost často to cítí na své kůži a proto se tak radikalizují. A toto jsem už někde dříve napsal, že se tu lidé často posuzují spíš podle vzhledu a vyjadřování, zatímco charakterové vlastnosti ustupují do pozadí.  Není to také důvod k radikalizaci?

Autor: Jan Lunga | úterý 21.3.2017 0:07 | karma článku: 13,90 | přečteno: 1202x