Proč dopadly volby tak jak dopadly?

Názory mnohých odborníků nebo lídrů jednotlivých stran na výsledky voleb postrádají určitou lehkost myšlení a nevidí v nich určitou racionalitu v myšlení obyčejných lidí.

Krajské volby byly vlastně soubojem dvou vedoucích stran ve státě o lepší pozici a lepší jméno. Pozici jedničky si vytvořila po těchto volbách ANO. Proč? Má jednu velkou osobnost, která se prakticky stále brání útokům z jiných stran, ale i z koaliční sociální demokracie a protože u lidí je přirozené bránit nebo stát na straně slabšího, ti, co šli volit, hlasy dali jemu a tedy i jeho straně. On má jednu velkou výhodu, že je ministr financí, takže může brzdit nároky ostatních ministrů, ale může i rozdávat a v dnešní době je to docela vhodné, protože se české ekonomice daří. Myslím, že pan Babiš je oblíben i proto, že na otázky odpovídá stručně a výstižně a tím vytváří dojem, že co řekne, za tím si stojí a to chce obyčejný člověk slyšet.

V senátních volbách to bylo trochu jinak. Opakovala se situace z minulých let, kdy se voliči lekli dominance jedné strany a řekli si, že celkovou názorovou nepřesnost výsledků z prvního kola trochu napraví. Postavili se tak proti straně ANO, aby nebyla tak dominantní ve výsledcích. Jenomže když to tak udělala většina těch, kteří šli v druhém kole k volbám, převrátili  tím výsledek z prvního kola naruby. Kompenzace tak přišla, ale to zase neopovídá názorovému rozdělení obyvatelstva. Jen pro připomenutí tak uvedu, že se podobně v jednom roce postavili proti ODS a nyní nejen proti ANO, ale i sociální demokracii, která má podle mnohých v senátě až příliš mnoho senátorů. Tak se mohlo stát, že ve většině obvodů vyhráli ti, kteří nekandidovali za tyto dvě strany, což se dalo docela dobře předpokládat.

Proč byla účast ve druhém kole tak nízká? Na odpověď nepotřebujete mít žádnou velkou odbornost. Většina lidí žádného z kandidátů osobně nezná a málokdo zná výsledky jeho práce. A když je dobrý v současném zaměstnání není jistota, že je vhodným typem do senátu, takže rozhodnutí běžného člověka je jednoduché. Nemám-li někomu ublížit, volit nepůjdu a basta. A to je to, co se mi na tomto národě líbí, že pokud lidé někoho nepreferují pro určitou politickou stranu nebo ho skutečně neznají jako dobrou a spolehlivou osobnost, která myslí více na ostatní než na sebe, potom veřejně řeknou, nemohu dát žádnému hlas, protože je neznám a dát hlas losem jen tak, na to nemám svědomí.

Závěr: Doufám, že po zkušenostech z druhého kola senátních voleb budou příště takové volby už jen jednodenní.

 

Autor: Jan Lunga | neděle 16.10.2016 0:05 | karma článku: 17,56 | přečteno: 870x
  • Počet článků 7
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 23998x
Je mi něco přes 60 let, Hodonín. Ve volných chvílích se věnuji různým analýzám ať ekonomickým, sportovním, ale i společenským. Mým cílem není jen kritizovat, jak je to běžné, ale především hledat cesty, jak a čím věci vylepšit.

lunga.jan@gmail.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené články