Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč ztroskotal socialismus?

12. 02. 2014 1:46:10
Téměř všichni, kteří mají 40 a více let, by na tuto otázku dokázali bez problémů odpovědět, protože tuto dobu prožili a poznali. Zkuste to ale vysvětlit nějakému Laponci, který touží na svém území budovat společnost bez velkých kapitalistů.

Většina z nás, kdyby takovou otázku dostala třeba u maturity, by nadšením vyskočila, protože by o tom dokázala velmi dlouho a zajímavě mluvit. Nejprve by maturant popsal situaci a pak by popisoval všechny nedokonalosti, které v této společnosti byly, počínaje nemožností podnikání, vycestování, jiného názoru, jiných politických stran apod. Když by k tomu dal ještě pár běžných vět a nějakou tu svoji zkušenost, s úspěchem by odmaturoval. Jenomže tak můžeme mluvit jenom my, kteří jsme ten socialismus poznali, co jsme v něm několik let žili a pracovali. Proč se ale skutečně této společnosti nedařilo a nemohla být úspěšná v takové podobě jak si ji představoval Lenin a jak ji potom praktikoval Stalin a všichni jeho následovníci, to nám ukáže až pohled na vývoj do minulosti. Ze školních lavic víme, že jednou z prvních společností byla prvobytně-pospolná. Potom se někde vytvořila společnost otrokářská, následovala feudální a kapitalistická a následně socialistická. Když se na všechny podíváme, zjistíme, že se v nich vyskytují jen dva druhy vlastnictví a to vlastnictví výrobních prostředků a vlastnictví člověka člověkem. Začalo to vlastnictvím půdy, potom vlastník potřeboval k půdě i pracovní sílu – otroka a potom nevolníka, potom najednou začal získávat bohatství a uznání prostřednictvím výrobních prostředků a tak si mohl dovolit lidskou sílu uvolnit a dát ji svobodu. To byl kapitalismus. A potom přišel pokus o novou spravedlivější a bohatší společnost, který ale po určitém experimentu ztroskotal, protože stále více lidí bylo s něčím nespokojeno. S čím, na to si odpovězte každý sám, možností máte více. Co ale jednou budou říkat historici o tom, proč socialismus ztroskotal? Podstatou pádu celého systému bylo to, že tento systém udělal krok zpět při zavádění vlastnických vztahů. Tím, že zakázal jedno – vlastnictví výrobních prostředků, otevřel cestu druhému – vlastnictví člověka člověkem a zavedl něco, co už bylo ve vyspělejší společnosti odstraněno. Proto téměř každý, kdo chtěl být společensky úspěšný, musel sáhnout po tomto způsobu práce, kde jednotlivci nebo vybrané skupiny rozhodovali o osudech druhých. A tak se vlastně člověk stal určitým nevolníkem ve společnosti i když mu společnost zajišťovala i určité sociální jistoty, které v kapitalismu ještě nebyly.

Ale - za posledních 30-50 let se svět skutečně pohnul dál velmi rychlým tempem a člověk si prakticky vůbec neuvědomil, že vznikla třetí forma vlastnictví, kterou je vlastnictví informací. V dnešní době, chce-li být člověk bohatý a úspěšný, už nemusí vlastnit jen člověka nevolníka nebo výrobní prostředky, ale může vlastnit i dostatek kvalitních informací. A právě tato forma vlastnictví hlavně v poslední době nabývá na mimořádném významu. Máte-li dobré vzdělání a potom dostatek dalších potřebných informací, může z vás být osobnost velkého společenského významu a můžete dosáhnout i značného společenského postavení.

A tak si kladu otázku, když kapitalismus nastartoval prudký rozvoj společnosti a to jen díky tomu, že z cesty smetl jeden druh vlastnictví – člověk se stal svobodným, nenastane další prudký rozvoj teprve tehdy, až třetí forma vlastnictví z velké části nahradí druhou? Měli bychom si proto položit otázku. Když bylo v minulosti nutné, aby společnost prudce poskočila, bylo nutné osvobodit člověka. Nečeká nás v brzké budoucnosti něco podobného? Mají-li se v budoucnu v plné podobě prosadit informace a vědění, nebude třeba ne odstranit, ale nějak osvobodit kapitál a to tak, aby přitom neklesala životní úroveň a lidská důstojnost měla stoupající trend?

Autor: Jan Lunga | středa 12.2.2014 1:46 | karma článku: 7.68 | přečteno: 712x

Další články blogera

Jan Lunga

Pozor na prezidentské volby!

I u nás se blíží termín prezidentských voleb, proto bych rád poukázal na určitý nedostatek, který je s tím zatím spojen.

24.5.2017 v 0:24 | Karma článku: 8.25 | Přečteno: 496 | Diskuse

Jan Lunga

Proč se ti Rusové na hranicích s Ukrajinou tak urputně brání?

Také je vám konflikt, který vznikl na hranicích Ruska a Ukrajiny nepříjemný? Ano? Tak potom jsme na stejné lodi. Dost jsem o tom přemýšlel, ale až teprve v poslední době tomu začínám trochu rozumět, aniž bych byl nějaký Putinovec.

24.3.2017 v 17:49 | Karma článku: 36.14 | Přečteno: 2095 | Diskuse

Jan Lunga

Co si myslím o islámu a muslimech?

Dovolím se předložit kratší zamyšlení nad tím, proč islám prochází určitou vnitřní historickou krizí.

21.3.2017 v 0:07 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Jan Lunga

Porovnání životní úrovně v Česku a Rakousku

Rád bych porovnal životní úroveň v těchto dvou zemích a to na základě známých statistických údajů. Také jsem poznal pár rodin, které se vrátily do Česka z bohaté ciziny, protože je tam prý draho.

17.3.2017 v 23:16 | Karma článku: 39.33 | Přečteno: 17177 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivan Bednář

Vládní orloj

Končí další ministryně „úspěšné“ Sobotkovy vlády. Sobotka odeslal v pátek demisi ministryně školství Kateřiny Valachové na Hrad prezidentu Zemanovi.

27.5.2017 v 11:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Karel Januška

Soudy zdrojem nestability

Občané by neměli rezignovat na bezmoc, která je někdy zastihne vinou naší justice. Po našich zvolených zástupcích můžeme požadovat, aby prosadili to, co je napsáno v Ústavě a Listině práv.

27.5.2017 v 8:21 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 127 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Reakce Egypta na páteční (26/5) útok na křesťany

Došlo k ní ještě téhož dne kolem západu slunce. Egyptské vojenské letectvo bombardovalo výcvikové tábory teroristů v oblasti města Derna ne severovýchodě Libye (viz mapu níže).

27.5.2017 v 8:05 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 372 | Diskuse

Bohumír Šimek

Koho budeme volit?

Místo toho, abychom zkoumali naši politickou scénu podle toho, jak moc která strana slouží svým mafiánům, dělíme stále jen naše politiky na babišovce a antibabišovce! Antibabišismus je velmi nedostatečný program!

27.5.2017 v 4:09 | Karma článku: 15.06 | Přečteno: 505 | Diskuse

Petr Houdek

Hrad vzkazuje do Vatikánu: potřebujeme váš papamobil!

Miloš Zeman si díky svému příkladnému životnímu stylu (nekuřák a notorický abstinent) a lásce ke sportu (vynikající veslař a běžkař) přivodil závažné zdravotní potíže. Má problémy se udržet na nohou. Na Hradě byla svolána porada.

26.5.2017 v 23:20 | Karma článku: 15.88 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 66 Celková karma 19.13 Průměrná čtenost 1481

Je mi 61 let, ekonom, Hodonín. Ve volných chvílích se věnuji různým analýzám ať ekonomickým, sportovním, ale i společenským. Mým cílem není jen kritizovat, ale především hledat cesty, jak z toho ven.

lunga.jan@gmail.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.