Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč má být Evropská unie lepší než nic?

Svádět současnou zhoršenou ekonomickou situaci na EU bych nepovažoval za rozumné a opodstatněné. Myslím, že vše, co tu hlavně v posledních čtyřech letech prožíváme, by zde bylo i v případě, že bychom byli samostatný svobodný stát nikým neřízený a žádnými cizími nařízeními nesvazovaný. Ale prosím, myslete si, co chcete, váš osobní názor vám neberu.

Ve světě se změnilo rozložení sil a stále více se prosazují země, které jsme ještě nedávno považovali za rozvojové. Úroveň jednotlivých zemí se stále posuzuje podle toho, jaké množství HDP resp. HDP na osobu vyprodukují. Jenomže produkce každé země se přepočítává nejčastěji na dolary a právě tato skutečnost zkresluje statistické údaje, protože kdyby se vše vykazovalo od množství odpracovaných hodin nebo vyprodukované produkce, statistiky by byly určitě jiné a vyspělé země by na tom byly daleko hůř, než jsou dnes.

Rád bych v tomto článku upozornil právě na hodně výraznou změnu poměrů a její důsledky, které světoví ekonomové neberou dostatečně na vědomí. Výměnný obchod je sice krásná společensky prospěšná činnost, ale přesto je to určitý boj kdo z koho. Ještě nedávno si vyspělé země mohly dovolit dělat co chtěly, mohly kdekoli působit bez omezení, tedy být v útoku, jenomže situace se změnila. Současný vývoj je dost podobný situaci za druhé světové války. Dokud se každý stát bránil útokům německých vojsk, všechny země podléhaly drtivému náporu. Obrat nastal až tehdy, až se všechny okupované země sjednotily a vytvořily určitou protialianci. A právě v této situaci se nachází Evropa se svým velkým trhem pro levné asijské zboží. Evropští politici by měli pochopit, že pokud chtějí být proti ostatním vývozcům více úspěšní, musí změnit styl soupeření. Musí uznat sílu soupeře a co nejrychleji přejít na obrannou taktiku, tak jak se to děje třeba ve fotbale. Není třeba nějak omezovat výrobu nebo se stahovat ze zahraničních trhů, nýbrž se více spojit a vystupovat jednotně proti všemu, co způsobuje problémy. Je třeba zaujmout jednotnou obchodní politiku nejen proti těmto zemím, ale především proti nadnárodním koncernům, které tam tuto obchodní strategii realizují. Tyto firmy usilují o opak toho, oč usilují vlády, proto musí docházet k tvrdému souboji při rozdělování vytvořeného zisku. V tomto zatím jednotlivé vlády prohrávají, nadnárodní monopoly si s vládami jednotlivých zemí dělají co chtějí.

Místo toho, aby Evropské země vytvořily určitý blok a postavily se jednotně proti někomu, kdo má obrovskou ekonomickou sílu, tak to dělají obráceně. Místo toho, aby takové ekonomické síle řekly jasně, ano ty můžeš využívat náš trh, ale jen za těchto podmínek, tak se předhánějí v tom, kdo investora víc uplatí, dá mu lepší podmínky, nabídne nejnižší daně, případně jiné výhody. A potom se vlády diví, že nemají na důchody.

I já mám určité výhrady proti EU, určitě je tam hodně prohnilého, co bude třeba časem vyřešit, ale až jednou začne EU jednotně bránit svůj trh, potom má neději se ubránit. (Bránit znamená skutečně bránit, protože do protiútoku nemáme šanci přejít stejně jako USA nebo Japonsko při svých vysokých mzdových nákladech.) A pokud se v současné době některé zemi v rámci Evropy daří být úspěšnou, věřte mi, že je to stav krátkodobý a dočasný. Je to jen otázka několika let, kdy se současné její výhody změní na nevýhody (např. Švýcarsko, Norsko, Lucembursko apod.).

Nevím, kam se řadíte vy, ale pokud v rozhlase hlásí, že někde spadlo letadlo a zahynulo tam 150 osob, potom je mi z toho hodně smutno a to bez ohledu na to, zda tam zahynuli i Češi nebo ne. Zahynulo tam 150 osob, mezi nimiž bylo určitě i hodně dobrých, poctivých a pracovitých a to je škoda. Je to ztráta nejen pro postižené rodiny v jiných zemích, ale i pro celou Evropu.

Určitě jste si všimli, že Evropa se potýká se dvěma velkými problémy. První je ten, že ekonomické problémy mají nejvíce země ležící na okraji Evropy. Velký vliv na to má sice i mentalita obyvatelstva, ale přesto základem je i jejich poloha. Vždyť která větší firma by chtěla budovat své závody někde na okraji světa, když odbytiště svých výrobků má někde jinde. I v rámci jednotlivých zemí je poznat, jak jsou některé části opomíjené – málo průmyslové, což není náhoda. (chudý jih Itálie, severozápadní Francie, Irsko v rámci Velké Británie apod.) A jak se těmto zemím bude dařit za několik let, když u nás, kteří máme to štěstí, že žijeme ve střední Evropě, to je v centru hospodářského dění, už nyní má značná část obyvatelstva problémy s přežitím. Má i zde platit zákon džungle nebo savany, že jen silní mají právo přežít? Druhým problémem je samotná zadluženost zemí. Jak to všechno vzniklo? Jednoduše. Lidé si volí ty strany, které jim toho co nejvíce naslibují. Aby své sliby splnily, vlády musí porušit základní pravidla ekonomické rovnováhy. Pokud se chtějí udržet u moci, musí to tak dělat stále. A protože nad vládami už není žádná jiná, ještě vyšší síla, jsme tam, kde jsme. A nyní, když se má dát neodpovědným vládám a tím i stranám po prstech, stěžujeme si. Proč, že konečně chtějí udělat pořádek a zavést pravidla, která by se měla dodržovat? Vždyť to všichni chceme.

Myslím, že první kroky jsou už pozorovatelné. Vyspělé země už daleko jednotněji vystupují proti daňovým únikům i tzv. daňovým rájům. Myslím, že i spolupráce v oblasti potírání kriminality se výrazně zvýšila, výrazné výsledky jsou vidět i oblasti budování dopravní infrastruktury. Ne zbytečně se říká, že v jednotě je síla, proto je třeba se sjednotit a lépe hájit naše zájmy. V silách žádného státu není dosáhnout stejného úspěchu jako za předpokladu společného postupu. Nebyl bych proto s postupy EU takový pesimista jako jsou mnozí. Nechť je nám příkladem vývoj Spojených států amerických, který oficiálně započal roku 1776 a byl ukončen až po 80-ti letech velkou občanskou válkou severu proti jihu. Proto bychom měli věřit evropským politikům a doufat, že všechno dělají ve prospěch lepší budoucnosti nás všech. Tak jak dnes pomůžeme my jiným, tak někdy oni pomohou nám. A to platí nejen pro vztahy mezi státy, ale i mezi lidmi. Bohužel to zatím pochopilo jen málo lidí.

 

Autor: Jan Lunga | středa 14.12.2011 11:05 | karma článku: 11,42 | přečteno: 1012x
  • Další články autora

Jan Lunga

Co když vztah volně žijící zvěř a její regulátor stavu přestane fungovat?

Když se pokoušíme oživovat přírodu původními živočichy, kteří v minulosti regulovali stav živé přírody, musíme si uvědomit, že může dojít k situaci, která původně normální vztah nejen zkomplikuje, ale dovede i do kolapsu.

21.4.2024 v 18:35 | Karma: 15,16 | Přečteno: 299x | Diskuse| Společnost

Jan Lunga

Konflikt palestinsko-izraelský

Přiznám se, že mi vadí jednostranný pohled odborníků na situaci, která tam vznikla před několika týdny.

26.10.2023 v 19:58 | Karma: 14,48 | Přečteno: 450x | Politika

Jan Lunga

Když si nevážíme mladých hokejistů, tak nám musí odcházet do zahraničí

Co třeba ještě udělat, aby ten náš hokej dále patřil do světové špičky, a aby ti naši mladí kluci rádi trénovali a hráli i u nás doma?

1.10.2023 v 12:22 | Karma: 6,26 | Přečteno: 197x | Diskuse| Sport

Jan Lunga

Procházka nejmenšími zeměmi Evropy a jejich fotbalovými ligami

Všichni hledají nej – největší stadion, nejdražší fotbalista, nejlepší fotbalová soutěž. Co se ale tak podívat na opačnou stranu – na fotbalové ligy evropských trpasličích zemí, kde hrají většinou amatéři.

28.7.2023 v 19:08 | Karma: 10,60 | Přečteno: 218x | Diskuse| Sport

Jan Lunga

Neziskovky neblbněte.

Krátké zamyšlení nad tím, jak fungují neziskovky a do čeho investují peníze, které jim naši občané posílají.

16.2.2023 v 10:15 | Karma: 44,48 | Přečteno: 7081x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

  • Počet článků 8
  • Celková karma 15,16
  • Průměrná čtenost 20998x
Je mi něco přes 60 let, Hodonín. Ve volných chvílích se věnuji různým analýzám ať ekonomickým, sportovním, ale i společenským. Mým cílem není jen kritizovat, jak je to běžné, ale především hledat cesty, jak a čím věci vylepšit.

lunga.jan@gmail.com

 

Seznam rubrik

Oblíbené články